Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8460823

Kościół Nawiedzenia NMP



Budowa
XV w.
 
Drewniany kościół cmentarny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XV w.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; wnętrze: polichromia figuralna z XVII w., kopia gotyckiego witrażu z I. poł. XV w. Niska wieża konstrukcji słupowej, złączona dachem z nawą. Nawa i prezbiterium nakryte stromym dachem wielopołaciowym wspartym na gotyckiej więźbie storczykowej. Wnętrze nakryte stropem płaskim, z zaskrzynieniami w nawie. Na ścianach zachowana częściowo późnorenesansowa polichromia z 1619 r. ze scenami Męki ...
Drewniany kościół cmentarny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XV w.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; wnętrze: polichromia figuralna z XVII w., kopia gotyckiego witrażu z I. poł. XV w. Niska wieża konstrukcji słupowej, złączona dachem z nawą. Nawa i prezbiterium nakryte stromym dachem wielopołaciowym wspartym na gotyckiej więźbie storczykowej. Wnętrze nakryte stropem płaskim, z zaskrzynieniami w nawie. Na ścianach zachowana częściowo późnorenesansowa polichromia z 1619 r. ze scenami Męki Pańskiej i aniołami oraz apostołami. Dwa gotyckie portale z XV w. prowadzące do nawy, zwieńczone łukami trójlistnymi. W oknie prezbiterium kopia gotyckiego witraża z wizerunkiem Najświętszej Marii Panny. Kościółek ten został włączony do Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.
kościół powstał pod koniec XV wieku, na miejscu starszej, XIV-wiecznej świątyni. Tradycja przypisuje jego fundację królowej Bonie. W 1619 roku wnętrze ozdobiono nową polichromią, która przykryła poprzednią, patronową.
Za Wikipedią
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1938
    komentarze: 0
    Kościół parafialny w Iwkowej.